חיפוש מקצוען:
חפש
עמוד הבית
מקצוענים
מגזין
כתבות
דרושים
אודות
צור קשר
רכישת מגזין
הינך מקצוען? הרשם לאתר!
הרשמה

מים בששון

שיעור המים בגופנו והכמויות המומלצות לשתייה מוכרים לרבים מאתנו: 65%-50% מגוף אישה הם מים, רכיב המים בגוף גבר הוא 70%-55% ; המוח שלנו מכיל 85%  ים, 80% מהדם ומהריאות הם מים, אפילו הלב שלנו מכיל מים!
המון מים יש לנו בגוף, במקלחת, בכיור, בבקבוקים קטנים, בחצר, בבריכה, בים... ואומרים לנו שחובה לשתות שני ליטרים מים לפחות ביום! אבל רגע, האם זה נכון? האם צריך
לשתות כל כך הרבה מים?!

 הכתבה בעמוד 16 של המגזין ``פרה רפואית``, גיליון 2"הקונספט של השתייה המרובה הוא פרה קדושה שצריך לשחוט אותה", 
אומר פרופסור אהוד גרוסמן, מנהל מחלקה פנימית ד` והיחידה ליתר לחץ דם בבית חולים שיבא, דיקן הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. פרופ` גרוסמן אינו מתנגד לשתיית מים, אבל טוען שהתעמולה וההיסטריה סביב שתיית מים עלולות להוביל לעתים לשתיית מים מרובה מדי ומשם הדרך קצרה לתופעות נוירולוגיות קשות ואפילו עלולה  גרום למוות.


האם הגיעו מים עד נפש?

בריאיון עתיר נוזלים אנו מגלים בעיות שתייה מהסוג האחר. בכל גן ילדים, משרד, מספרה, ואפילו במוסך השחור והמגורז ביותר מחכה מתקן מים ולידו כוסות להרוות הצימאון. מתקן המים אף פעם לא נשאר בודד, והוא עובד שעות נוספות במטרה לשמור את שלפוחיות השתן של העוברים והשבים מלאות. אבל האם אותה אספקת מים הכרחית בכל שעה?

"מים זה בריא בערבון מוגבל וצריך לדעת כמה אפשר לשתות. אפשר לשתות בין ליטר וחצי לשני ליטרים ביום. הבעיה היא, שאנשים לא מעריכים את הנוזלים שהם מקבלים לא בשתיית מים, זאת אומרת ביוגורטים ודייסות, אבטיח, ומלון ומרק, וכל המאכלים שיש בהם נוזלים. בכול יש מים ואנשים לא סופרים את זה, אלא רק את הכוסות שהם שותים ואת הבקבוקים, ואז אפשר להגיע ממש להרעלת מים, ואנחנו רואים את זה כמעט כל יום במחלקה".

מדוע אנשים שותים כל כך הרבה?!
"יש אנשים ששותים כבגלל שעשו להם פרופגנדה )תעמולה( ואנחנו יודעים שזה מסוכן. יש לזה המון תופעות נוירולוגיות, תופעות של חולשה. שתיית מים מרובה גורמת לדילול כמות המלח ונוצר ריכוז נמוך של מלח בגוף. זה לא בגלל שחסר מלח בגוף, אלא בגלל שיש עודף מים עקב שתיית יתר. הגוף צריך לשמור על שיווי משקל, והמים העודפים האלה נכנסים לתאים ואז התאים מתנפחים. תאי העצב במוח מתנפחים בתוך הגולגולת שהיא קופסה סגורה, ואז יש תופעות נירולוגיות. זה יכול לגרום להתכווצות ואיבוד הכרה עד כדי מוות.
"היו לי מקרים כאלה ואפילו יותר מאחד. יש לנו כמעט כל יום מקרה של שתיית יתר, בוודאי יותר מאחד בשבוע. יש אנשים שמגיעים מחוסרי הכרה או מבולבלים בגלל שתייה מרובה. זה נראה יותר בנשים מבוגרות ורזות שהן קבוצת סיכון גבוהה, אבל זה נראה גם בצעירים".


תופעות הלוואי של תרופות משפיעות גם הן על שיעור המים שנותרים בגוף, בעיקר בעידן שבו לאחוז גדול מהאוכלוסייה ניתנות תרופות נוגדות חרדה ודיכאון.
"יש גם תרופות שמחמירות את המצב. כמו תרופות נגד חרדה", מסביר פרופ` גרוסמן. "יש בגוף הורמון אנטי דיאורטי שמונע השתנה, ואז המים נשארים בגוף. חלק מהתרופות מגרות או מעלות את רמת ההורמון הזה, וכששותים המים נשארים בגוף ואז המלח בגוף נמוך. יש תרופות להורדת לחץ דם שגם גורמות להיפונתרמיה, שזה לרוב נגרם על ידי – הרעלת מים.
"ישנם חולים שלוקחים תרופות ותוך לקיחת התרופה שותים כוס מים או שתיים ולא מחשיבים את כוס המים הזאת כחלק מכמות השתייה היומית שלהם. יש סטודנטים ששותים הרבה מים בעת הלימודים וקמים הרבה לשירותים, הם לא מרוכזים, הם קמים לשירותים גם באמצע הלילה ומפסידים שעות שינה, ולכן הם עייפים כל היום. יש עם זה המון בעיות".
אחד משורשי הבהלה למים מצוי בימים שבהם התהלכו אבותינו לצד חמור מתל אביב לירושלים, ללא מיזוג אוויר, או ניסו להפריח את השממה בנגב, וכל מה שייחלו לו הוא כוס
מים או אישה יפה עם טורייה ושברייה.
"הכול התחיל בימים שלא היה מיזוג אוויר, אנשים הלכו ברגל ולא נסעו ברכב והזיעו הרבה, ואז היו התייבשויות ובצבא היו מכות חום והייתה משמעת מים. אנשים היו הולכים בתנאים לא־תנאים, והיו מתעלפים ומאבדים נוזלים, ואז היה צריך לשתות, וגם היום אני אומר שבתנאים כאלה צריך לשתות הרבה.
"אבל היום רוב האוכלוסייה לא נמצאת בתנאים כאלה. אנחנו כל הזמן במיזוג, ואם לא מזיעים לא צריך כל כך הרבה מים, כל מה שנכניס נוציא בשתן. גם אם נשתה ארבעה ליטרים ביום, נוציא אותם. ולכן, צריך לדעת כמה לשתות ולא להגזים.
מי שיצמצם את השתייה וישתה בצורה מאוזנת הנתרן שלו יהיה מתוקן".
קוראים לי אלמוג ויש לי בעיות שתייה. מתי להפסיק לשתות?
"אפשר לדעת לפי הצבע של השתן. אם השתן בצבע של מים, סימן שאת שותה יותר מדי. צריך שלשתן יהיה איזה גוון צהוב. אם הוא שקוף, סימן שאת בעודף נוזלים. יש כמובן מצבים חריגים אצל אנשים שמשלשלים או מקיאים. מי שנמצא בפעילות גופנית מאומצת צריך לשתות יותר, בהתאם להזעה צריך לתת תוספת. למי שיש אבנים בכליות – אסור לו להתייבש. אבל בסך הכול, ההמלצה על שתייה מרובה אינה נכונה. "אני חושב שההמלצה מגיעה גם מהורים שמלחיצים את הילדים וגם מהצד השני של המתרס, מחברות המים, שרוצות שירכשו מהם יותר מים".


פרופ` אהוד גרוסמן מספר שכאשר פרסם לראשונה מאמרים שכתב על נזקי שתייה מרובה הוא עורר התנגדות בקרב אנשים, אבל כאשר הראה להם את הספרות הוא הוכיח את
צדקתו ואף קיבל התנצלות.

"בסופו של דבר, אנו לא רוצים שאנשים יחלו, ונכון יש אנשים שמתייבשים. הגזמה לכל כיוון אינה נכונה. לא צריך לשתות יותר מדי ולא לשתות פחות מדי. שתו כמות של ליטר וחצי ביממה עם לקיחת כל הנוזלים בחשבון, הגוף ידע מתי הוא צריך לשתות. וחשוב תמיד לשמור על איזון".

פרה רפואית 3, יולי 2017