חיפוש מקצוען:
חפש
עמוד הבית
מקצוענים
מגזין
כתבות
דרושים
אודות
צור קשר
רכישת מגזין
הינך מקצוען? הרשם לאתר!
הרשמה

מיישרים קו עם העקמת

מיישרים קו עם העקמת - יוזמה חדשה של קופ"ח `מאוחדת` בשיתוף בית החולים `שערי צדק`, מסייעת להעלאת המודעות לחשיבות זיהוי מוקדם של עקמת.

הכתבה בעמוד 40 של המגזין ``פרה רפואית``, גיליון 2

עקמת [סקוליוזיס], הינה עיוות מבני של עמוד השדרה- סטיה של החוליות המרכיבות את עמוד השדרה. הסטיה היא יחסית לקו האמצע. ברוב המקרים העיוות מתפתח בתקופת
הילדות או במהלך גיל ההתבגרות, בזמן הצמיחה המהירה של השלד. כשבמהלך הזמן העיוות עלול להחמיר.
שכיחות העקמת מעל עשרים מעלות היא 1:2500 בני אדם. היחס באוכלוסייה הכללית בין המגדרים עומד על 1:7 , על כל שבע בנות בן אחד , הנטייה השכיחה יותר היא ימינה. בניגוד למה שכולנו חושבים, העקמת אינה נגרמת כתוצאה מפעילות גופנית מאומצת מדי, יציבה לא תקינה, ישיבה כפופה, מזרון לא טוב וכד`.
רוב המקרים של עקמת בגב מתפתחים על רקע לא ברור )עקמת אדיופטית - כלומר ללא סיבה ידועה( למרות שנמצא מרכיב גנטי/ תורשתי - לא תמיד גנים אלו מתבטאים, מצד שני ישנן "תסמונות" גנטיות מסוימות שבהם מופיעה עקמת. תסמיני העקמת אינם אחידים והם מושפעים מאוד מדרגת העקמת, לדוגמה:
תנוחה נטויה של הגוף לצד אחד.
כאבי גב המופיעים בעקבות עמידה ממושכת או התעייפות מהירה של שרירי הגב.
גובה לא שווה של הכתפיים ושל המותניים.
המרחק בין הזרועות אינו שווה.
חוסר סימטריה בבית החזה.
הסובלים מעקמת משמעותית ירגישו שהבגדים שלהם לא מונחים כראוי על הגוף ושקווי הבגד נמצאים במנח אלכסוני.
קיים קושי להתכופף קדימה.
הבליטות של הצלעות אינן שוות.
לעיתים משפיע על עומק הנשימה

רוב הסובלים מעקמת בגב כלל לא מודעים לכך שהם סובלים מהבעיה. רוב מקרי העקמת בגב מתגלים באופן אקראי בזמן בדיקה שגרתית אצל האחות או רופא הילדים.


מה עושים במקרה שיש חשד לעקמת?
ברגע שיש חשד חשוב לפנות לאורתופד לצורך ביצוע בדיקה גופנית מקיפה. בבדיקה יבדוק הרופא את גובה הזרועות מהרצפה בזמן התכופפות קדימה, את גובה הכתפיים, יבחן את שאר המפרקים לשלול עיוותים אנטומיים נוספים, יבחן את העור לצורך שלילת נוירופיברומטוזיס ועוד.
בהתאם לצורך, יפנה הרופא את הנבדק לביצוע בדיקות הדמיה צילום רנטגן MRI או CT , בכדי לקבוע את הזוית, הכיוון והמיקום של הסקוליוזה ויפנה לטיפול.


כיצד מטפלים בעקמת?
טיפול בעקמת בנוי על ניתוח תנוחות תפקודיות בחיי היומיום, שינוי התנהגותי ותרגול קבוע על-פי הנחיות הפיזיותרפיסט/ית. לאחר האבחון הטיפול מותאם לכל מטופל באופן אישי
בהתאם למידת בגרות השלד, ולמידת החומרה של העקמת. האפשרויות המקובלות בטיפול הינן לפי סדר עולה של דרגת החומרה של מצב העקמת הן:
מעקב רפואי בלבד.
תרגילי פיזיותרפיה - פרטני או קבוצתי.
התאמת מחוך - מיוחד, למניעת החמרה בגילאים צעירים.
ניתוחים שונים - לדוגמה ניתוח לאיחוי חוליות.
ככל שהאבחון והטיפול ניתן מוקדם יותר כך ניתן בד"כ למנוע
החמרה בטיפול יותר שמרני.


לכן אנחנו "במאוחדת" מרימים את הדגל! ד"ר תמר ברנשטיין אורטופדית ילדים במאוחדת ובשערי צדק ביחד עם יוסף סוננבליק מנהל מכון הפיזיותרפיה מאוחדת בבית שמש ובשיתוף פעולה עם ד"ר ארזי מומחה גב משערי צדק מזמינים את כל אנשי הצוות הטיפולי: רופאי משפחה וילדים, אורטופדים, פיזיותרפיסטים ואחיות, לקחת חלק בערב רב מקצועי בנושא.

במקביל הוקמו קבוצות טיפוליות לנערות בתוך מסגרת מכון הפיזיותרפיה לנערות במרפאת מגדל המים בעיר בית שמש בהנחיית גב` מלאני ג`וסמן פיזיותרפיסטית מומחית, וקבוצה נפרדת לנערים בהנחיית מר טוביה לויטסטין פיזיותרפיסט מומחה.
ולמי שאינו מתאים לקבוצה- טיפול פרטני על פי הצורך.


העלאת המודעות לאבחון וטיפול מוקדם הוא בבחינת "ונשמרתם לנפשותיכם" - חשוב שההורים יכירו ויבינו בעידוד הצוות המטפל בחשיבות ובנחיצות האבחון והטיפול המוקדם.

יוסף סוננבליק, מנהל מכון הפיזיותרפיה בקופת חולים `מאוחדת` בית שמש

פרה רפואית 3, יולי 2017